Štefánikova hvězdárna na Petříně

Pozorování oblohy, pořady o astronomii a výstavy pro malé i velké

Kdy: 11:00–20:00

Kde: Strahovská 205, Praha 1

Vstupné: sleva – jednotné vstupné 30 Kč pro děti i dospělé

 

 

Štefánikova hvězdárna v rámci letošních Oslav Prahy zpřístupní všechna svá pozorovací pracoviště. Proběhnou demonstrace práce s dalekohledy – za jasného počasí se bude pozorovat Slunce a večer přijde na řadu pozorování noční oblohy. Každou hodinu se bude konat exkurze k robotickému dalekohledu MARK ve východní kopuli hvězdárny, která standardně není veřejnosti přístupná! A navíc budou každých 45 minut v přednáškovém sále promítány pořady o vesmíru a jeho poznávání.

 

Návštěvníci si budou moci prohlédnout též stálou astronomickou výstavu, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy i historické přístroje a počítače s astronomickými informacemi, animacemi a pexesem.

 

Konec světa

Píše se rok 2012. Naše planeta je ohrožena pádem obřího asteroidu. Masivní hvězda vybuchuje jako supernova a smrtící záření spaluje na Zemi vše živé. Slunce se rozpíná, pohlcuje Merkur i Venuši a nemilosrdně se blíží k dráze Země. Zbývá jediná naděje: schovat se do bezpečí a sledovat apokalypsu na vlastní oči.

Nebojte se – to není definitivní konec, ale atraktivní výstava na toto téma, kterou si v rámci Oslav Prahy budete také moci vychutnat.

 

Štefánikova hvězdárna

Štefánikova hvězdárna vznikla z iniciativy České astronomické společnosti. Její slavnostní otevření pro členy společnosti proběhlo v roce 1928, veřejnosti byla zpřístupněna o rok později. Současnou podobu získala při rekonstrukci v polovině sedmdesátých let. Od roku 1979 je Štefánikova hvězdárna součástí Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.

Prvním přístrojem zakoupeným pro hvězdárnu roku 1921 byl velký „hledač komet“ od firmy Zeiss. Roku 1930 se hlavním dalekohledem stal dvojitý Zeissův astrograf. V roce 1976 byl v západní kopuli nainstalován zrcadlový dalekohled Maksutov-Cassegrain. Východní kopule byla v roce 1999 osazena moderním zrcadlovým dalekohledem firmy Meade o průměru zrcadla 40 cm.

V současnosti se hvězdárna zaměřuje především na popularizaci astronomie a příbuzných věd. Nabízí veřejná pozorování denní i noční oblohy, doprovázená odborným výkladem. Oblíbené jsou i popularizační přednášky z astronomie a kosmonautiky. K nejdůležitějším úkolům hvězdárny patří spolupráce se školami. Její pracovníci připravují pořady prakticky pro všechny věkové kategorie žáků a studentů.

Pro žáky šestých až osmých tříd základních škol, kteří se zajímají o astronomii, pořádá hvězdárna astronomický kroužek. Ve spolupráci s Planetáriem Praha Štefánikova hvězdárna organizuje dvouletý kurs astronomie a astrofyziky, jehož úspěšní absolventi se mohou stát demonstrátory hvězdárny.